Türkiye, doğasıyla, insanı ve kültürüyle yaşamak veya yeni başlangıçlara imza atmak isteyenler için mükemmel bir ülke. Hem mahremiyet sağlayan hem de konforlu bir yaşam alanı sunan villalar, bu güzelliklerin tadını çıkarmak isteyenlerin öncelikli tercihi oluyor. Peki, Türkiye’de hazır villa almak mı, yaptırmak mı daha mantıklı? Gelin cevabı birlikte arayalım.

Villa Almak

Villa tarzı yapılar, çok daireli konutlara göre daha rahat, konforlu bir yaşam alanı sunar. Özellikle Türkiye’de yerleşmek isteyen veya yılın belirli bir kısmını Türkiye’de geçirmek isteyenlerin öncelikli tercihi olan villalar, kişisel beklentilere göre inşa edilebilmeleri nedeniyle de ön plana çıkıyor. Bu noktada ‘villa almak mı yoksa inşa ettirmek mi daha mantıklı’ sorusu akıllara geliyor. Çoğu kişi, hâlihazırda satışta olan inşa edilmiş bir villanın daha karlı bir yatırım olacağını düşünebilir ancak işin arka planındaki detaylar çok farklı.

Gerek bir arsa üzerine inşa edilen, gerekse çoklu villaların yer aldığı site tarzındaki projeler, inşaat firmalarının karlılıklarını korumak için belirlediği fiyat politikaları nedeniyle daha yüksek maliyetlere çıkabiliyor. Üstelik villanın tasarımı, düşük malzeme kalitesi, bahçe kullanım alanının kısıtlılığı ya da ortak olması, yeterince mahremiyet sunulmaması gibi etkenler, kişisel standartlarını korumak isteyenler için dezavantaj oluşturuyor. Konuyu güncel rakamlarla ve somut örnekler üzerinden açıklamak gerekirse; örneğin şu an İstanbul’un en gözde villa proje alanlarından biri olan Büyükçekmece’de, bölgedeki standart villaların satın alma bedelleri 600-700 bin dolar aralığında seyrediyor.

villa yaptırmak

Villa Yaptırmanın Avantajları

Bir villa satın aldığınızda kendi arzuladığınız gibi özelliklere sahip olmak son derece zorken, sıfırdan inşa ettiğinizde tamamen kendi hayalinize göre bir villa yaptırabilirsiniz. Hazır bir villa satın alıp hemen yerleşmek ilk bakışta daha çekici görünse de, bu tercihi yapan birçok kişi hem yukarıda sıraladığımız nedenlerden hem de kendi tercihlerine göre yeniden bir tadilata giriştiklerinde karşılaştıkları maliyetler yüzünden pişmanlık yaşayabiliyorlar. Türkçe’ de bu durumu çok iyi özetleyen bir deyim var; Astarı yüzünden pahalıya gelmek…

Yine somut örnekler üzerinden giderek konuyu daha şeffaf biçimde anlayalım. İstanbul’un hemen yanı başındaki lokasyonlarda hazır bir villaya sahip olma bedelinin güncel rakamlarla 8-12 milyon TL  civarında seyrettiğini belirtmiştik. Peki inşa edersek nasıl bir bedelle karşılaşıyoruz ona bakalım. Bahsettiğimiz popüler bölgelerde villamızı üzerine inşa edeceğimiz 500 metrekarelik arsanın maliyeti ortalama 2 700 000 TL civarında. Burada denize veya ormana yakınlık, ulaşım ve altyapı imkânları gibi etkenleri de göz önünde bulunduruyoruz. 500 metrekarelik arsa üzerine konumlanacak 250 metrekarelik bir villanın inşa maliyeti de yine güncel rakamlara göre ortalama          2 00 000 TL seviyelerinde seyrediyor. Tüm bunların bedeli ise toplamda 4 milyon 700 bin TL . Havuz, lokasyon gibi ekstraları da isterseniz, sıfırdan bir villa inşa etmek için 4.9-5 milyon TL bütçe yeterli oluyor. Yani hazır bir villa satın alma bedelinden yaklaşık yüzde 40 daha uygun. Villanın iç ve dış tasarımı, kullanılacak malzemeler tamamen hayalinizdeki gibi belirleniyor. Üstelik tamamen size ait olan bir bahçe alanına sahip olabiliyorsunuz. Yaşam tarzınıza ve beklentilerinize göre villanızı tamamen kişiselleştirebiliyorsunuz.

villa satın almak

Arsa bulma, imar durumu, ruhsat ve diğer işlerle kim uğraşacak?

“İyi, güzel de tüm bu süreçle kim uğraşacak, işlerin altından kim kalkacak?” diye düşünebilirsiniz. Çok da haklısınız. Ancak Acar Yapı tam da bu hizmetleri sunmak için faaliyetlerini sürdürüyor. Arsa bulma, satın alma işlemleri, kurumlarla ve yerel yönetimlerle olan işlemlerin yürütülmesi, ruhsatlandırma, projelendirme, tasarım ve inşa süreçlerinin hepsi Acar Yapı tarafından müşterileri için gerçekleştiriliyor. Özetle Acar Yapı, sıfırdan villa yaptırmak isteyenler için anahtar teslim çözüm sunuyor. Bu zamana kadar gerçekleştirdiği projeler, yapı denetim alanındaki deneyimi, uluslararası standartlarda hizmet yaklaşımı, referansları ve uzman ekibiyle Acar Yapı, Türkiye’de villa sahibi olmak isteyen müşterilerine rehberlik yapıyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir