Villa İnşaat Maliyeti Nedir?

Kendiniz için villa yaptırmak istiyorsanız bu içeriğimizi mutlaka okumalısınız. Villa yapım maliyeti ya da villa inşaat maliyeti nedir, villa yapımında hangi masraflar karşımıza çıkmaktadır, villa yaptırmak ne kadara mal olur gibi soruların yanıtlarını gelin hep beraber inceleyelim.

Villa İnşaat Maliyeti Nedir?

Villa inşaat maliyeti veya villa yapım maliyeti gibi terimler son zamanlarda sık aranan başlıklar arasında yer almaktadır. Nitekim kendisi için tatil ya da konaklama amacıyla villa yaptırmak isteyenler villa inşaatı masrafları konusunda arayışa girmektedir.

Villa yapımı sürecinde birçok inşaat adımı söz konusu olduğu için villa inşaat maliyetleri de bu adımlarla ilişkilidir. Proje masrafları, arsa tesviye ve hafriyat giderleri, kaba inşaat masrafları, ince inşaat masrafları, tesisat giderleri ve işçiliğe bağlı giderler villa yapımında ortaya çıkan inşaat maliyetleri olarak listelenebilir.villa yapım maliyeti

Villa Yapımında Ortaya Çıkabilecek Gider Ve Masraflar

Proje Maliyeti

Proje masrafları, villa yapımında ortaya çıkan zorunlu masraflardan biridir. Tüm konutların inşaatında olduğu gibi villa inşaatı sürecinde de öncelikli olarak proje çizimine ihtiyaç duyulmaktadır. Villa projesine yönelik masraflar metrekare üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durumda 200 m2 villa proje masrafı ile 300 m2 proje masrafı farklı olacaktır.

Kendiniz için villa yaptırmak istiyorsanız öncelikle proje çizdirmek ve proje ile ruhsat almanız gerekmektedir. Buna göre 200 m2’lik villa proje giderleri için ortalama 240.000,00 TL, 300 m2’lik villa proje giderleri için ortalama 360.000,00 TL kadar bütçe ayırmak gerekebilir.

Villa yaptırmak için mutlaka proje çizdirmeniz ve akabinde ilgili proje ile gerekli yasal izinleri almanız oldukça önemlidir. Nitekim projesi olmayan villalar kaçak yapı olarak geçmektedir. Bu durum ise yasal noktada ciddi yaptırımlarla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

Arsa Tesviye ve Hafriyat Giderleri

Arsa tesviye ve hafriyat giderleri arsanın yapısına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; arsanın düz olması villa inşaat temelinin daha hızlı ve kolay şekilde atılmasını sağlamaktadır. Ancak eğimli bir arsanın inşaat temeli için yapılandırılması kendi içinde ek masraflar getirebilmektedir.

Villa yapımı için arsa tesviye ve hafriyat giderleri aynı zamanda villa projesine göre de değişiklik göstermektedir. 200 m2’lik villa arsa tesviye ve hafriyat giderleri ortalama 90.000,00 TL, 300 m2’lik villa arsa tesviye ve hafriyat giderleri ortalama 140.000,00 TL’dir.

Villa Arsa Tesviye ve Hafriyat Giderleri üzerinde etkili olan kısmi başlıklar şöyledir:

 • Kaç katlı bir villa yapılması isteniyor?
 • Villanın genel alanları nelerden oluşacak?
 • Villa projesinde istenen özel tasarımlar neler?
 • Villa projesi ne kadar zamanda tamamlanacak?

Kaba İnşaat Maliyeti

Kaba inşaat maliyeti villa yapımında kullanılacak olan malzemeye göre değişebilir. Nitekim briket, tuğla, betonarme, prefabrik, çelik konstrüksiyon, ahşap, taş ve benzeri inşaat malzemelerinin kullanımına göre villa kaba inşaat maliyeti geniş bir skalada değerlendirilmektedir.

 • Demir: 27.360,00₺/ton ( kdv dahil )
 • Beton: 2.880,00₺ /m3 ( kdv dahil )
 • Kalıp: 1.000,00₺ /m2
 • Tuğla: 11,00₺ /adet
 • Sarf Malzeme: 180.000,00₺

Buna göre 200 metrekarelik villa inşaatı için ortaya çıkabilecek asgari kaba inşaat maliyeti 1 milyon 500 bin TL  azami kaba inşaat maliyeti 2 milyon TL olarak ortaya çıkmaktır.

İnce İnşaat Maliyeti

Villa ince inşaat maliyeti kişilerin beklentilerine, zevklerine ve bütçelerine göre değişiklik gösteren kalemlerden biridir. Öte yandan kullanılacak olan malzemenin kalitesi ve bu süreçteki işçilik detayları da oldukça önemlidir.

 • İç Cephe: 1.400.000,00₺
 • Dış Cephe: 550.000,00₺
 • Mobilya İşleri: 750.000,00₺
 • Mekanik & Elektrik: 570.000,00₺

Tesisat Giderleri

Villa inşaatında tesisat süreci önemli adımlardan biridir. Villa inşaatı tesisat giderleri üç kalemde toplanabilmektedir. Bunlar;

 • Sıhhi Tesisat: Villa inşaatı sıhhi tesisat tüm temiz ve pis su gider borularının döşenmesi sürecine işaret etmektedir. Villa sıhhi tesisat giderlerinin tespit edilebilmesi için kullanılacak olan malzeme kalitesi ve toplam m2 belirlenmelidir.
 • Elektrik Tesisatı: Villa inşaatı elektrik tesisatı işçilik gerektiren bir süreçtir. Bu anlamda farklı fiyat skalalarıyla karşılaşmak mümkündür. Ek olarak villa inşaatı projesine göre elektrik tesisat masrafları daha kolay tespit edilebilir.
 • Isıtma Tesisatı: Villa inşaatı ısıtma tesisatı sürecinde kullanılacak ısıtma tipi ve malzeme kalitesi masrafların belirlenmesinde etkilidir. Merkezi doğalgaz ısıtıcı, merkezi elektrikli ısıtıcı, odun ve kömür sobası, LPG’li ısıtıcı, sıvı yakıtlı ısıtıcı gibi ısıtma tipleri kendi aralarında farklı fiyatlara sahiptir.

Villa İnşaatı Tesisat Giderleri

Tesisat Cinsi Fiyat
Kaba İnşaat Su Tesisatı 8.500 TL
Sıva Üstü Su Tesisatı 2.500-5.500 TL
Şap Altı Su Tesisatı 5.000-12.000 TL
Doğalgaz Tesisatı 1.550-8.500 TL
Elektrik Tesisatı 7.000-13.000 TL

villa yapım maliyeti

Villa İnşaat Maliyeti – Sık Sorulan Sorular

Villa ne kadara yapılır?

Villa ne kadara yapılır, villa inşaat maliyeti ne kadar gibi sorular çok spesifik sorulardır. Villa yapım sürecinde öncelikle proje çizimi çıkartıldıktan sonra bu soruları yanıtlamak daha doğru ve kolay olacaktır. Villa ne kadara yapılır sorusuna ortalama bir yanıt vermek gerekirse 200 m2’lik villa inşaat maliyeti için 4 milyon 500 bin TL ile 5 milyon TL arasında bütçe ayırmak gerekebilir.

Villa inşaat metrekare fiyatı ne kadar?

Villa inşaatı metrekare fiyatı nasıl bir villanın inşa edileceğine göre değişiklik göstermektedir. İnşaat metrekare fiyatları üzerinde projelerin çizimi, ince inşaat giderleri, mimari tasarıma bağlı giderler vb. etkili olmaktadır. Villa inşaatı metrekare fiyatı ortalama 20 bin ile 25 bin TL olarak düşünülebilir.

Havuzlu Villa Maliyeti 2024 Ne Kadar?

Havuzlu villa maliyeti hesaplama sürecinde çevre düzenlemesi giderleri karşımıza çıkmaktadır. Bahçe ve havuz gibi alanlara yönelik masraflar çevre düzenlemesi giderleri kapsamındadır. 200 metrekarelik havuzlu villa maliyeti ortalama 4 milyon 500 bin ile 5 milyon TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir