villa almak mı yaptırmak mı

villa almak mı yaptırmak mı

Villa Almak mı Yaptırmak mı?

Bu içeriğimizde bir villa sahibi olmaya karar verme aşamasında, villa almak mı yaptırmak mı sorusuna yanıt aramaya çalışacağız. Bu içeriğimizi okumaya devam ederek villa satın almanın avantajları ile villa yaptırmanın avantajları noktasında karşılaştırma yaparak villa almak yoksa villa yaptırma konusunda tercihinizi yapabilirsiniz.

Önce Muhitinizi Belirlemekle Başlayın

Villa almak mı yaptırmak mı arasında bir tercih yapabilmeniz adına her ikisinde de mümkün olan bir muhit belirlemek önemlidir. Örneğin; İstanbul’un Şişli ilçe merkezinde yaşamak istiyorsanız villa yaptırmanın seçenekler arasında olmadığı aşikardır. Öyle ki henüz gelişmekte olan yerleşim yerleri villa yaptırmak konusunda daha fazla alternatif sunacaktır.

Dolayısıyla bir villa yaptırmak istiyorsanız, öncelikle yaşamak istediğiniz muhit ya da muhitleri belirlemeniz gerekecektir. Nitekim muhit tercihiniz seçiminizde önemli bir rol oynayacaktır.

Nasıl Bir Villa Hayal Ediyorsunuz?

Villa tipleri kendi içlerinde çok farklı modellere ev sahipliği yapıyor. İnşaat malzemesinde, iç dizayna kadar geniş alternatif seçenekler mevcuttur. Öyle ki bu tip tercihleriniz de villa almak mı yaptırmak mı konusunda belirleyici olacaktır.

Dolayısıyla nasıl bir villa hayal ediyorsunuz sorusunu açıklığa kavuşturmak son derece önemlidir. Nasıl bir villa istediğinize karar verdiğinizde size sunulan seçenekler arasında bir tercih yapmak daha kolay olacaktır.

Bu arada, villa inşaat maliyetleri hakkında detaylı bilgi içeriklerinin yer aldığı şu içeriğimiz faydalı olabilir; Villa İnşaat Maliyeti Nedir?

Villa Satın Almanın Avantajları

Sıfırdan bir villa yaptırmak yerine hazır bir villa satın almak çeşitli avantajlar sunabilir. Öte yandan villa satın almanın avantajları ihtiyaç ve gereksinimler göz önünde bulundurulduğunda da kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örnek olarak; acil şehir değiştirmeniz gerekiyorsa bu durumda villa yaptırmak yerine villa satın almak sizin için daha uygun olacaktır. Bu sayede, kısa sürede taşınma işlemlerini gerçekleştirerek zaman kaybetmeden yeni hayatınıza başlayabilirsiniz.

Hazır bir villa satın almak, villa yaptırmaya göre avantajlı kabul edilebiliyor. Öyle ki arazi maliyetlerinin bir hayli yükseldiği bugünlerde hazır bir villa satın almak çoğu zaman daha ucuz bir seçenek olarak değerlendirilebiliyor. Aynı zamanda villa satın almak için daha fazla alternatif seçeneğin bulunduğu söylenebilir. Ancak sıfırdan bir villa yaptırmak için belirli bölgelerin dışına çıkamama ihtimali bulunmaktadır.

Villa Yaptırmanın Avantajları

Villa satın almanın avantajlarından sonra gelin bir de villa yaptırmanın avantajları nelerdir, onlara göz atalım. Öncelikle sıfırdan bir villa yaptırmanın villa satın almaya göre daha fazla avantaj sunduğunu söylemek mümkündür. Nitekim her şeyden önce sıfırdan bir villa yaptırmak istediğinizde villanın her şeyini kendiniz belirlersiniz. Buna göre baştan aşağıya zevkinize hitap eden bir villa inşa ettirebilirsiniz. Villanın dış görünüşünden iç dizaynına kadar tüm adımları ihtiyaç ve gereksinimlerinize uygun olarak kurgulayabilirsiniz. Tabi bu süreçte profesyonel mimari danışmanlık hizmeti almanız da yarar vardır.

Dolayısıyla her detayına hâkim olacağınız şekilde bir villa yaptırmak, villa satın almaktan daha cazip olacaktır.

Unutmamanız Gereken Önemli Noktalar

Sıfırdan bir villa yaptırsanız da hazır bir villa satın alsanız da unutmamanız gereken birkaç önemli ortak nokta bulunmaktadır. Öncelikle villa satın almak ve villa yaptırmak arasında bir tercih yaparken maliyet hesaplamalarını doğru yapmalısınız. Gerekiyorsa bu süreçte mimari danışmanlık hizmetinden faydalanmaktan kaçınmamalısınız.

Peki, sıfırdan bir villa yaptırmak için ne gibi maliyet kalemleri bulunmaktadır dediğiniz duyar gibiyiz. Şöyle ki sıfır bir villa yaptırma için arsa bulma ve satın alma süreçleri, ruhsat alma, projelendirme, mimari süreçler, inşaat süreçleri, elektrik, su, doğalgaz gibi bağlantılar için yasal süreçler ve benzeri daha birçok durum devreye girmektedir. Bu başlıklar ilk etapta yorucu ve zahmetli gibi görünse de aslında Acar Yapı ile oldukça basit ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Peki, sıfır villa yaptırmanın bize sunduğu başlıklar bu şekildeyken villa satın almanın gerektirdiği sürprizleri merak etmiyor musunuz? Sürpriz diyoruz, çünkü satın alacağınız villa ne de olsa eski bir villa olacaktır. Nitekim ilk bakışta çok sağlam gibi görünen villalar çok zaman geçmeden size bir dizi masraflar çıkarabilir. Bu anlamda, eğer villa yaptırmak yerine villa satın alacaksanız istenmeyen sürprizlere karşı bütçenizi esnek tutmalısınız.

Villa Satın Almak mı, Villa Yaptırmak mı?

Villa satın almak ve villa yaptırmak arasında kararsız kaldıysanız aşağıda bulunan soruların yanıtlarını vererek bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu, sizin karar alma sürecinize doğrudan etki edecektir.

Arsa alımında doğru tercih yapabilir misiniz?

Villa yaptırmak için öncelikle arsa satın almanız gerekecektir. Bu durumda da imar, hisse gibi birtakım önemli başlıklara dikkat etmek önemlidir. Dolayısıyla sizin için en ideal arsanın yapısı ve arsanın bulunduğu muhit seçimi için danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Vaktiniz var mı? Sabırlı mısınız?

Villa yaptırmak üzere bir arsa aldığınızda projelendirmeden son çivinin çakılmasına kadar inşaat sürecini kontrol etmek için tüm koşulları sağlamalısınız. Ancak profesyonel bir danışmanlık ve inşaat hizmeti aldığınız taktirde, bu süreçler sizin için daha kolay takip edilebilir hale dönüşecektir.

Sürprizlere açık mısınız?

Arsa alımında danışmanlık hizmetinin önemi oldukça büyüktür. Nitekim arsa satın aldıktan sonra istenmeyen sürprizlere karşılaşmamak için güvenilir inşaat firmaları ile iletişime geçmeniz ve danışmanlık hizmeti almanız her daim yararınıza olacaktır.

Malzemeden anlar mısınız?

Arsa satın alım işlemlerini başarıyla tamamladıktan sonra siz de taktir edersiniz ki sırada hayalinizdeki villayı inşa etmek olacaktır. Bu süreçte de malzeme seçimi sağlam bir villa yapımı için olmazsa olmazlar arasındadır. Dolayısıyla bu adımda, profesyonel inşaat mühendislerini bünyesinde barındıran inşaat firmaları araçlığıyla danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyabilirsiniz. Kaliteli malzeme kullanmak izolasyon, depreme dayanıklılık ve mimari açıdan önemli rol oynamaktadır.

Maliyet farkının büyük olduğunun farkında mısınız?

Son olarak, villa yaptırmanın villa satın almaktan daha az maliyetli olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Bir arsa alıp, üzerine villa inşa etmek hem daha avantajlı hem de daha ekonomik olacaktır. Hayal ettiğiniz bir villayı daha düşük fiyata yaptırmak sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu? Tabii ki tam hayalinizdeki gibi tasarlanmış bir villaya denk geldiyseniz, villa yaptırmak yerine villa satın almak yönündeki tercihiniz de size kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir