villa yapım aşamaları

villa yapım aşamaları

Villa Yapım Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

Kendi villanızı yaptırmak için arsa arayışındaysanız ya da arsanızı aldınız, ancak villa inşaatı yapım aşamalarının neler olduğunu merak ediyorsanız bu içeriğimiz sizin için faydalı olabilir. Villa yapım aşamaları hakkında detaylı bilgi içeriklerine yer verdiğimiz bu yazımızda villa yaptırmak için hangi aşamaların olduğunu sizler için açıklamaya çalıştık.

Villa Yapım Aşamaları

İhtiyaç ve Beklentilerinizi Belirleyin

Villa yapım aşamaları sürecine girmenin en önemli adımı ihtiyaç ve gereksinimlerinizi belirlemek olacaktır. Nitekim beklentilerimizi tam anlamıyla karşılayacak bir villada oturmayı kim istemez? Dolayısıyla bu süreçte genel ve günlük olmak üzere kulanım alışkanlarınızı tespit etmeniz gerekmektedir.

Villa yapım aşaması sürecine girmeden önce ihtiyaç, gereksinim ve beklentileriniz ile ilişkili olabilecek bazı önemli başlıklar şöyle sıralanabilir. Sizler de bu başlıklara göre bir villa tasarım özeti çıkarabilir ve akabinde villa yapım aşaması sürecini rahatlıkla başlatabilirsiniz:

 • Genel ve günlük kullanım alışkanlıkları
 • Kullanım amaçlarına bağlı olarak açık ve kapalı alanlar
 • Oda, mutfak, salon, kiler, banyo, tuvalet, teras, balkon, bahçe gibi alanların sayısı
 • Dekorasyona yönelik beklentiler
 • Teknolojik ve fonksiyonel beklentiler
 • Maddi imkanlar
 • Villa yapımının tamamlanabilmesi için tanınan süre
 • Yaşamak istenilen bölge

Hayalinizdeki gibi bir villada yaşamak istiyorsanız yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak kendinize göre bir planlama yapabilirsiniz. Bu planlama villa yapım aşaması sürecinde sizin için bir nevi yol haritası niteliğinde olacaktır.

Lokasyon Araştırması Yapın

Villa yapım aşaması sürecinde lokasyonun önemine atalarımızın bir sözünü hatırlatarak giriş yapmak isteriz. “Ev alma, komşu al” atasözünü hemen hemen çoğumuz biliriz. Villalar her ne kadar kişilere özel bağımsız bir konaklama imkanı sunan yapılar olsa da villanızın hangi lokasyonda yer alacağı, yaşadığınız mahallenin kültürü, değeri, komşuluk ilişkileri gibi etkenler son derece önemlidir. Belki de yıllarca oturacağız villanızda huzurlu vakitler geçirmek ve güzel anılar biriktirmek için nerede yaşamak istediğinize karar vermeniz son derece önemlidir. Nitekim villa sahibi olarak hangi bölgede, nasıl bir çevrede yaşamak istediğinizi belirleyerek sizin için en ideal olan lokasyonu tercih etmek faydalı olacaktır.

Yaşamak istediğiniz bölgeyi seçerken ilgili lokasyonun bugünkü niteliği kadar yarınki niteliğine bakmanız da faydalı olur. Örneğin; bölgede hayata geçirilecek projeler, ulaşım imkanları, altyapı özellikleri, çevre düzenlemeleri gibi kriterler yaşamak istediğiniz bölgenin niteliğine değer kazandıracak başlıklardır. Bu durum haliyle villanızın da değer kazanması anlamına gelmektedir.

Lokasyon araştırmasının önemini en anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştık. Eğer siz de villa, ev, yazlık gibi benzer konut yaptırmak istiyor, ancak lokasyon seçiminde kararsız kalıyorsanız hemen İletişim menüsünü kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Alanında deneyimli ve uzman ekibimiz merak ettiğiniz tüm soruları memnuniyetle yanıtlayacaktır.

İç ve Dış Mimarı Tasarıma Önem Verin

İç ve dış mimari tasarım villa yapım aşamasında en önemli planlamalardan biridir. Villa yapmaya karar veren herkesin villa projesini gerçekleştirme sürecinde mutlaka mimari destek almaları gerekmektedir. Alanında uzman ve deneyim sahibi mimarlar villanızın yapımında hiç şüphesiz en büyük yardımcılarınız olacaktır. Dolayısıyla sizin ihtiyaç, gereksinim ve beklentilerinizi iyi anlayan, iletişim becerisi yüksek olan, profesyonel tavsiyeleri ile size katkı sağlayan bir mimarla çalışmanız ilgili süreci son derece keyifli bir hale dönüştürebilecektir. Sizler de villa sahibi olarak, mimarınızdan hiçbir bilgiyi saklamamalı, hayalinizdeki villayı anlamasına yardımcı olmak için son derece açık ve net olmalısınız.

İç ve Dış mimarı tasarıma konu olabilecek bazı başlıklar şöyle listelenebilir:

 • Yerleşim ve planlama (Plan)
 • İç ve dış cephe görünümü (Cephe)
 • İç ve dış mekan dekorasyon tasarımları (Dekorasyon)

Yukarıdaki üç başlık da bir bütün olarak ele alınmalıdır. Nitekim villa sahibi olarak mimarınıza beklenti, bütçe ve zaman kısıtlılığınızı en uygun şekilde aktarmanız çalışma sürecinin istediğiniz gibi ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Mühendislik Çözümleri Arayışına Girin

Villa yapımı aşamaları söz konusu olduğunda mühendislik çözümleri ve mimari yapı birbiriyle uyumlu olmalıdır. İç ve dış mimari tasarıma önem verdiğiniz kadar mühendislik çözümleri noktasında da gerekli danışmanlık hizmetinden faydalanmalı ve her iki süreci eş zamanlı olarak yürütmelisiniz. Dolayısıyla villa yapımında mühendislik çözümleri yalnızca yapı ya da inşaat gereksinimleri olarak düşünülmemelidir. Kullanım sürecinizi göz önüne alarak mühendislik noktasında en ideal çözüme odaklanmak uzun vadede kullanım olanağı, düşük maliyet ve dayanaklılık sağlayacaktır.

Villa yapımı aşaması mühendislik çözümleri altında şu konu başlıklarına yer verilebilir:

 • Villa yapı taşıyıcı sistemleri
 • Isıtma ve soğutma havalandırma sistemleri
 • Sıhhi tesisat sistemleri
 • Elektrik ve aydınlatma şebekeleri

Resmi İşlemleri Takip Edin

Villa yapım aşamaları sürecinde belki de villa sahibinin en fazla sorumlu olduğu kalemlerden biri resmi işlemlerdir. Öyle ki her gayrimenkul projesinde olduğu gibi villa konutu projesinin de hayata geçirebilmesi için bir dizi resmi işlemler bulunur. Tapu sicil müdürlüğünden tapu kadastro müdürlüğüne, imar ve şehircilik müdürlüğünden, yapı denetim şirketine, elektrik-gaz-su- kanalizasyon işlemlerinden telefon ve benzeri işlemlere kadar birçok kuruluşa başvuruda bulunmanız gerekebilir. Nihayetinde bu toplam süreç bazı hallerde karmaşık olabilmekte ve villa sahibi için adeta bir zahmete dönüşebilmektedir. Nitekim her bir kurum ve kuruluşun kenti standartları olduğu da göz önüne alındığında resmi işlemler saç baş yoldurtacak cinsten olabilmektedir. Bu anlamda, villanızın resmi işlemlerinin yürütülmesi sürecini işin uzmanlarına bırakmak en doğru seçenek olabilir.

villa yapım aşamaları

Kaba Yapı İnşaat Aşaması

Müstakil ev yapım aşamaları arasında yer alan kaba yapı inşaatı sürecinde ilk adım arsanızın düzenlenmesidir. Villanızı yaptırmayı düşündüğünüz arsa için bir yol ve inşaat düzenlenmesi, şantiye kurulumu gibi gereksinimler söz konusu olacaktır. Ancak villa inşaatları çok büyük inşaatlar olmadığı için bu süreçler kolay bir şekilde ilerletilebilmektedir. Akabinde ise hafriyat (kazı) işlemleri rahatlıkla başlatılabilir. Bu işlemden sonra müstakil ev inşaat aşamaları arasında kaba yapı inşaatı sürecini ilgilendiren bölümler şöyle sıralanabilir:

 • Temel ve perdeler
 • Taşıyıcı sistemler
 • Bölme duvarlar
 • Tesisat alt yapısı
 • Bahçe perdeleri ve setleri
 • Havuz perdeleri
 • İstinat duvarları
 • Şaft ve rezervasyonlar
 • Çatı konstrüksiyonu

Ağırlıklı olarak betonarme karkas sistemler kullanılsa da müstakil villa projelerinde ahşap, çelik veya taş mimarisinden faydalanmak estetik sonuç alabilmek adına önemlidir.

Kaba inşaat malzemeleri ve fiyatları:

Malzeme Alan, Ağırlık, Adet Fiyat
Tuğla Adet 4-5 TL
Gazbeton Metreküp 1400-1500 TL
Kum Metreküp 350-400 TL
Çimento Kg 10-15 TL
Kereste Metreküp 8000-9000 TL

villa yapım aşaması

İnce Yapı İnşaat Aşaması

Villa inşaat yapım aşamaları arasından kaba inşaat işlemleri tamamlandıktan sonra ince yapı inşaat işlemleri devreye girmektedir. Bu aşama isminden de anlaşılacağı üzere dekorasyon süreciyle ilgili detay içeren işlemlere işaret etmektedir. Villa yapımı için ince inşaat malzemelerinin seçiminde malzeme grubuna göre maliyet farklılıkları ortaya çıkabilir. Öte yandan işçilik kalitesine göre işçilik maliyetleri de çok değişkenli olabilir. Bu süreçte villa projenizi yöneten mimarın meslek tecrübesi hayalinizdeki villaya kavuşmanız bağlamında oldukça önemlidir.

Müstakil ev inşaat aşamaları arasında İnce yapı inşaatı sürecini ilgilendiren bölümler şöyle sıralanabilir:

 • Banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak mekanların donatılması
 • Zemin, duvar, tavan kaplamaları
 • Sabit ve hareketli mobilyalar
 • Çatı ve cephe kaplamaları

İnce inşaat malzemeleri ve fiyatları:

Malzeme Grubu Fiyat
Çelik Sıva 50 TL/torba
Alçı Sıva 55 TL/torba
Saten Sıva 75 TL/torba
Boya 1000 TL/adet
Seramik 170 TL/m²
Seramik Yapıştırıcı 45 TL/adet
Derz Dolgu 90 TL/adet
Laminant Parke 150 TL/m²

İnce inşaat işçilik masrafları:

İşçilik Fiyat
Sıva + boya işçiliği 25-50 TL/m²
Şap işçiliği 20 TL/m²
Mermer işçiliği 35-65 TL/m
Seramik döşemesi işçiliği 50 TL/m²
Laminant parke döşemesi işçiliği 25 TL/m²

Bu içeriğimizde villa yapım aşamaları sürecini detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Sizler de kendi villanızı yaptırmak isteyen adaylar arasındaysanız eğer bu içeriğimize benzer diğer içeriklerimizi de okumak için Blog sayfamızı hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir