Emsal İnşaat Alanı Hesaplama

Emsal İnşaat Alanı Hesaplama

Emsal İnşaat Alanı Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul alanında kullanılan birçok terim bulunmaktadır. Bunlardan biri de emsal inşaat alanıdır. Eğer tapu parsel sorgulama işlemleri ile ilgileniyorsanız emsal, KAKS, TAKS gibi terimleri sıkça duyacaksınızdır. Peki, emsal inşaat alanı nedir, nasıl hesaplanır?

Emsal İnşaat Alanı Nedir?

İnşaat emsali bir yapının kat alanı kat sayısını ifade etmektedir. Bu terim KAKS olarak da bilinir. Bir yapının kat alanlarının toplamının, toplam arsa alanına oranı olarak da açıklanabilir. Özetle, emsal inşaat alan hesaplama, arsa üzerine yapılabilecek net inşaat alanını belirtmek için kullanılır. Peki, inşaat emsal hesabı nasıl hesaplanır?

Emsal İnşaat Hesabı

Emsal İnşaat Alanı Nasıl Hesaplanır?

Emsal inşaat alanı hesaplama ile KAKS hesaplama aynı anlama gelmektedir. Arsa üzerine yapılacak olan inşaat alanını hesaplamak için basit bir matematik hesabına ihtiyaç duyarız. Bunun için arsanın alanı ile imar planı üzerinde bulunan KAKS değerini çarparak sonuca ulaşabiliriz. Dilerseniz, arsa inşaat alanı hesaplama sürecini bir örnek üzerinde inceleyelim:

KAKS Hesaplama

Arsa Alanı 1000 m2

 

KAKS Değeri 2,07

 

İnşaat Alanı 2070 m2

Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde, arsa alanımızın 1000 m2 olduğunu, KAKS değerimizin -yani emsal inşaat alanımızın da 2,07 olduğunu görmekteyiz. Buna göre arsa alanı ile KAKS değerini çarptığımızda, inşaat alanını çok rahatlıkla bulabiliriz. Sonuç olarak ortaya çıkan 2 bin 70 m2 arsa alanı üzerine yapılabilecek maksimum inşaat alanını ifade etmektedir:

Arsa Alanı x KAKS Değeri = İnşaat Alanı

1000 x 2,07 = 2070 m2

Konuyu bir başka örnek üzerinden incelediğimizde, 750 m2’lik bir arsa üzerine 375 m2 inşaat yapıldığını düşünelim. Buna göre KAKS değerinin 0,5 olduğu çok rahatlıkla görülecektir:

İnşaat Alanı / Arsa Alanı = KAKS Değeri

375 / 750 = 0,5

Emsal İnşaat Alanı Artışı Nasıl Yapılır?

Emsal artışı ya da KAKS artışı, parsel birleştirmeye gidilerek yapılabilmektedir. Ancak kentsel dönüşüm gibi istisnai durumlarda KAKS artışı sınırı getirilebilmektedir.

Parsellerin büyüklüğü ile KAKS artışı arasında doğru orantı bulunmaktadır. Nitekim birleştirilen parseller ne kadar büyük olursa KAKS değeri de o denli artış gösterecektir.

İlgili İçerik: TAKS Nedir? TAKS Hesabı Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir