kaks nedir

kaks nedir

KAKS Nedir? KAKS Hesabı Nasıl Yapılır?

KAKS inşaat yapım sürecinde karşımıza çıkan en temel kavramlardan bir tanesidir. Acaryp.com olarak bu içeriğimizde inşaat yapım sürecinde karşınıza çıkabilecek KAKS kavramını detayları ile birlikte açıklıyor olacağız. KAKS nedir, KAKS hesabı nasıl yapılır?

KAKS nedir?

Öncelikle KAKS ne demek sorusuna baktığımızda, açılımı “kat alanı kat sayısı” olarak karşımıza çıkmaktadır. KAKS; bir arsaya yapılacak olan inşaatın toplam net alanının hesaplanması sürecinde kullanılan bir hesaplama yöntemidir. KAKS emsal terimiyle aynı anlama gelmektedir.

Peki, KAKS hesabı nasıl yapılır gelin hep birlikte bu süreci örneklendirerek incelemeye çalışalım.

kaks-hesaplama

 

 

KAKS Hesaplama Nasıl Yapılır?

KAKS hesaplama bir arsa üzerine inşa edilecek olan yapının toplam net alanını ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır. Buna göre KAKS hesabı, arsanın toplam metrekaresi ile KAKS değerinin çarpılması sonucunda kolaylıkla bulunabilmektedir. KAKS hesaplama nasıl yapılır sorusunu örneklendirerek açıklamak faydalı olacaktır.

Örnek KAKS Hesabı: 1000 metrekarelik bir arsanın olduğunu düşünelim. Arsanın imar durum belgesinde KAKS değeri 1,25 olarak gösterilmiş olsun. Buna göre ortaya çıkacak KAKS hesabı şöyle olacaktır;

  • 1000 m2 x 1,25 = 1250 metrekare

Peki, KAKS Hesabı Ne Anlama Geliyor?

Yukarıda verilen örnekten yola çıktığımızda, KASK değerinin 1,25 olarak verilmesi, o arsa üzerinde inşa edilecek olan yapının toplam alanının 1250 metrekare olabileceği anlamına gelmektedir. Bu değer yapının maksimum 1250 metrekare alana sahip olacağına işaret etmektedir.

KAKS hesabı yapılırken, inşa edilecek olan yapının ihtiyacı olan ortak bölümler devre dışı bırakılmaktadır. Örneğin; çatı katı, asma katı, bodrum katı, otopark, asansör boşluğu, yangın merdiveni gibi bölümler yapının ortak ihtiyacı olarak görüldüğü için KAKS hesaplama yapılırken göz önünde bulundurulmamaktadır.

KAKS artışı yapılır mı ya da KAKS artışı nasıl yapılır diye sorulduğunda ise parsel birleştirmeye gidilerek KAKS artışının yapılması mümkündür. Öyle ki birleştirmeye gidilen parsel alanı ne kadar büyük olursa KAKS artışı da aynı oranda büyüme gösterecektir.

İlgili İçerik: TAKS Nedir, TAKS Hesabı Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir